sâmbătă, 22 iunie 2019

Victorie incredibila cu Anglia la Campionatul European U21!

Asa cum spune cliseul, victoria Romaniei U21 cu 4-2 impotriva Angliei U21 a adus bucurie in sufletul a milioane de romani.

A fost o victorie senzationala, euforica, uriasa si incredibila.

Cartierul in care locuiesc a rasunat din nou dupa fiecare gol al tricolorilor, la fel ca in meciul cu Croatia.

Pentru mine, meciurile echipei U21 au insemnat exact ce as fi vrut sa vad la nationala mare: combativitate, lupta pana in ultima clipa si mentalitate de invingator.

Dupa meciul de trista amintire al Romaniei cu Albania nu cred ca am mai vazut vreun meci al nationalei mari, in orice caz, nu un meci de la cap la coada (mai degraba am vrut sa prind rezultatul final).

Sigur ca scorul de 4-2 pare sa arate o victorie confortabila a romanilor, dar meciul a fost mult mai dificil decat o arata rezultatul.

Ai nostri au inceput bine, dar au ratat ocazii uriase. Englezii au inceput sa domine, dar fara luciditate. Dupa pauza dominarea englezilor a continuat, fara sa se inscrie pana in ultimul sfert de ora. Dupa care a inceput ploaia de goluri.

Am condus de doua ori si am fost egalati de doua ori. Englezii ne cam calareau dupa a doua egalare si urmaream meciul destul de stresat. Chiar ma gandeam sa schimb postul daca ai Albionului dau gol si trec la conducere. Adica nu as fi rezistat sa vad cum suntem condusi dupa ce am condus de doua ori. Mi s-a parut ca jucam periculos de lejer in aparare.

Dar englezii au avut doar ocazii si o bara, in timp ce portarul lor a gafat la o minge parabila si a mai luat un gol in prelungiri, pentru mai multa siguranta.

Sigur ca e o victorie mare si frumoasa, obtinuta in fata echipei cotate la peste 300 de milioane de euro si considerata favorita a acestui turneu. Asta ar trebui sa spuna multe despre forta echipei noastre. Acum depinde cat de departe tintesc jucatorii si Radoi. Impresia este ca aceasta echipa poate ajunge foarte sus. Asa ca ii dau dreptate lui Dan Petrescu, cel care spunea ca echipa ar trebui sa se bucure cu moderatie (sportivii profesionisti pastreaza bucuria pentru finalul finalului) si sa ramana cu picioarele pe pamant.

Bine ar fi ca aceasta echipa sa reuseasca mai mult la acest campionat decat nationala mare in 1994, iar eu ii doresc acest lucru. In plus, le doresc jucatorilor sa continue sa performeze la nationala mare, unde jocul avantat si rezultatele se tot lasa asteptate.